Минулий рік став рекордним для Туреччини за показником відвідування українцями – туристичний потік зріс майже вдвічі. Українці обійшли у цьому рейтингу навіть колишніх лідерів – Грецію, Росію та Азербайджан. Найбільше українці відвідували Стамбул та курорти Анталії. І якщо туристичні подорожі до більшості країн світу починаються зі столиць, то Анкару, як туристичний об’єкт, відвідують нечасто, і не лише українці. А дарма…

ОБЛИЧЧЯ НОВОЇ ТУРЕЧЧИНИ

Анкара з віком у 2700 років, набувши столичного статусу трохи менше століття, стала символом національно-визвольної боротьби турецького народу, початку сучасних реформ та докорінних змін країни й суспільства. Саме в Анкарі, ще за часів султанату, відбулося перше засідання парламенту оновленої країни – Великих національних зборів Туреччини. В Анкарі турецькі депутати засідають і нині, але в новій, величезній будівлі, а будівля старого парламенту стала музеєм з найвідомішим у всій країні балконом. Саме з нього 29 жовтня 1923 року Мустафа Кемаль оголосив про створення Турецької Республіки. Формою правління для майбутньої держави він обрав парламентсько-президентську республіку.

Можливо, тому анкаринці, хоч і з невеликою перевагою, не підтримали ідею зміни конституційної форми правління в країні і висловилися проти президентсько-парламентської республіки. Так само, як і не підтримали інші конституційні зміни, закладені до основного закону ще Ататюрком. А найбільш активні вимагають скасування його результатів.

Перебуваючи у цьому 5-мільйонному мегаполісі, важко повірити, що сто років тому, на самому початку турецької новітньої історії, населення міста нараховувало лише 60 тисяч жителів, а будівель, які могли розмістити офіційні установи, катастрофічно не вистачало.

Чому ж саме Анкару обрав Ататюрк новою столицею країни? Як пояснюють нині історики, цей крок «батько турецького народу» (так перекладається прізвище Ататюрк, яке Кемаль офіційно взяв у 1934-му) зробив з кількох причин.